Politics, Seat of Power

Buhari’s ministers sworn in – Who got what

L-R Abubakar Salami, James Ocholi, Lai Mohammed and Babatunde Fashola

More than five months after taking oath of office as President, Muhammadu Buhari today (Wednesday, November 11, 2015) announced his ministers’ portfolios in Abuja as they were sworn in. The President also presides over the inaugural meeting of the Federal Executive Council in Statehouse.

Here are the ministers and their portfolios :

  1. Abdulrahman Dambazau (Kano) -Interior
  2. Abubakar Bwari Bawa (Niger) – State for Solid Minerals
  3. Abubakar Malami (Kebbi) -Justice
  4. Adamu Adamu (Bauchi) – Education
  5. Adebayo Shittu (Oyo) – Communications
  6. Aisha Abubakar (Sokoto) – State for Trade, Industry and Investment
  7. Aisha Alhassan (Taraba) -Women Affairs
  8. Amina Mohammed (Gombe) -Environment
  9. Anthony Onwuka (Imo) – State for Education
  10. Audu Ogbeh (Benue) -Agriculture
  11. Babatunde Fashola (Lagos) -Power, Works and Housing
  12. Chris Ngige (Anambra) -Labour and Employment
  13. Geoffrey Onyeama (Enugu) – Foreign Affairs
  14. Hadi Sirika (Katsina) -State for Aviation
  15. Heineken Lokpobiri (Bayelsa) – State for Agriculture
  16. Ibeh Kachikwu (Delta) – State for Petroleum
  17. Ibrahim Usman Jibril (Nasarawa) – State for Environment
  18. Isaac Adewole Folorunsho (Osun) – Health
  19. James Ocholi (Kogi) – State for Labour
  20. Kayode Fayemi (Ekiti) – Solid Minerals
  21. Kemi Adeosun (Ogun) – Finance
  22. Khadija Bukar Abba (Yobe) – State for Foreign Affairs
  23. Claudius Daramola (Ondo) – State for Niger Delta
  24. Lai Mohammed (Kwara) – Information
  25. Monsur Dan-Ali (Zamfara) – Defence
  26. Muhammadu Bello (Adamawa) – FCT
  27. Muhammadu Buhari – Petroleum
  28. Mustapha Shehuri (Borno) – State for Power
  29. Ogbonnaya Onu (Ebonyi) -Science and Technology
  30. Okechukwu Enelamah (Abia) – Industry, Trade and Investment
  31. Osagie Ehanire (Edo) – State for Health
  32. Rotimi Amaechi (Rivers) – Transportation
  33. Solomon Dalong (Plateau) – Youths and Sports
  34. Suleiman Adamu (Jigawa) -Water Resources
  35. Udo Udo Udoma (Akwa Ibom) -Budget and National Planning
  36. Usani Usani Uguru (Cross River) – Niger Delta
  37. Zainab Ahmed (Kaduna) – State for Budget and National Planning

 

 

 

Related Stories:

Comments

comments

About the Author